Maurice Nadon

Maurice Nadon was born on July 18, 1920 in Mattawa, Ontario.

He was born at home directly across the street from the museum.

He joined the R.C.M.P. at Ottawa in January 1941. He served as a security officer for the Head of State at Expo’67 in Montreal and was promoted to Assistant Commissioner in 1970. In 1972, he served as Deputy Commissioner in charge of all R.C.M.P. Criminal Operations. In January of 1974, he became the fifteenth Commissioner of the R.C.M.P. and served until his retirement in 1977. He was the first French Canadian Commissioner in the history of the force.

He died in December 2009.


Related Articles

Doug Mackey, 192:September 10, 2004 – Canada’s top cop was from Mattawa